Aki bújt, aki nem…


A macskák híresek furcsa viselkedésükről. Például képesek bepréselni magukat a legkisebb helyekre, tudnak a fákon aludni, és mindent elkövetnek, hogy még véletlenül se legyen nyugtunk tőlük. De egyértelműen ők a legnépszerűbb szőrgombócok ezen a bolygón, és pont a fenti furcsaság az, ami még szerethetőbbé teszi őket. Miközben vicces képeket mutatok, egy kisállat szakértő beszél nekünk a rejtőzködés érdekességeiről, ami egyáltalán nem vicces. Érdemes velem tartani most is.

 

30 macska, aki a „bújócska” igazi mestere

A képeken látható macskák felvették a láthatatlan köpenyt, úgy beleolvadtak környezetükbe, mintha ott sem lennének. A There is no cat in this image (Nincs macska ezen a képen) elnevezésű Twitter oldal direkt azokat a fotókat gyűjti össze, ahol a macskákat egyáltalán nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudjuk észrevenni. Mert még egy furcsa szokásuk van kedvenc háziállatainknak: hasonlóan a gyerekekhez és hozzánk, szeretnek játszani. A fotókon éppen bújócskáznak. Te megtalálod őket a képen?

 

 

 

 

A macskák furcsa bujkálási vágyát, és azt, hogyan éldegélnek szeretett kedvenceink a körülöttük lévő világban, Oleh Boikó, az Online Vet by Petcube oldalról segít megérteni. Oleh háziállat egészségügyi, táplálkozási és viselkedési szakértő, s mint az Online Vet alapítója a hét minden napján, egy nap 24 órájában tanácsokkal látja el a kisállat gazdikat, megválaszolja a kérdéseket, és segít, amiben szükséges.

Oleh azzal kezdi mondandóját, hogy habár rendkívül összetett téma, ahogy a macskák érzékelik a körülöttük lévő világot, mégis roppant érdekes és lenyűgöző, de ahhoz, hogy ezt megértsük, meg kell ismernünk a saját macskánk hallás-, szaglás- és látásérzékét, valamint azt, hogy ezek hogyan kapcsolódnak egymáshoz. Általában a macskák jól fejlett szaglással, éles hallással és precíz látással rendelkeznek, ami segít nekik eligazodni az ismerős környezetben.

 

 

 

 

Ha a macskákat az emberrel szeretnénk összehasonlítani, akkor a macskák jóval fejlettebbek mindhárom területen. A házi macska szaglása tizennégyszer jobb az emberénél. Orrukban kétszer annyi szagérzékelő sejt található, mint az emberében. E sejtekkel olyan szagokat is képesek érzékelni, melyeket az emberi orr nem észlel. Az emberek és a macskák hallása hasonlóan működik az alacsony frekvenciatartományban, a macskák azonban lényegesen magasabb, akár 64 kilohertzes hangokat is képesek meghallani, amely 1,6 oktávval van feljebb az ember hallásánál és 1 oktávval a kutyáénál. Mikor a macska egy hangra koncentrál, egyik vagy mindkét fülkagylója a hang irányába fordul; a fülek egymástól függetlenül is elfordíthatók. A macska körülbelül egy méteres távolságról 7,5 cm pontossággal tudja bemérni a hang forrását, amely elegendő a zsákmány helyének meghatározásához. A tesztek azt mutatják, hogy a macska látása a sötétben felülmúlja az emberét, világosban azonban elmarad attól. A macskák szeme, sok más állatéhoz, például a kutyákéhoz hasonlóan egy tapetum lucidum nevű réteget tartalmaz, amely több fényt ver vissza a retinára. Ez előnyös abban az esetben, ha a szemet kevés fény éri, erős fény esetén azonban hátránnyal jár. A tapetum és más mechanizmusok révén a macska fényérzékelési küszöbe csupán a hetede az emberének. Egy átlagos macska látómezeje körülbelül 200°, míg egy egészséges emberé 180°, a binokuláris látómezeje azonban szűkebb. Az emberi szem éles központi látást biztosító foveája helyett a macskák szemében egy központi sáv, az úgynevezett vizuális sáv található.

 

 

 

 

Oleh szerint a macskák elrejtőzésének számos oka lehet: félelem az ismeretlen tárgyaktól, félelem az idegen emberektől, óvatosság. Általában ez a viselkedés normális, és a legtöbb esetben nem is zavarja az állattulajdonosokat. Más a helyzet abban az esetben, ha a macska hosszabb ideig bujkál. Ez arra is utalhat, hogy éppen valamilyen stresszt él át, esetleg a környezet nem megfelelő, vagy éppen nem biztonságos számára.

 

 

 

 

A macskák ösztönösen is rejtőzködnek, biztonságban érzik magukat, amikor „láthatatlanná” válnak. Egy másik állat jelenléte is kiválthatja ezt a rejtőzködő tulajdonságot. A macskáknak ugyanis jóval több időre van szükségük, hogy más állatokkal megismerkedjenek, akár egy új házi kedvenccel. Egy idegen kutya jelenléte például szorongást, vagy félelmet válthat ki belőlük, és erre rejtőzködéssel válaszolnak – fejti ki véleményét Oleh.

 

 

 

 

Oleh azt mondja, hogy van egy másik ok is, ami miatt a macska a rejtőzködést látja az egyetlen megoldásnak. Az, ha összeveszik, netán összeverekszik más állattal. Tehát abban az esetben, amikor a macskát traumatikus tapasztalat éri, akkor a rejtőzködés olyan viselkedés lehet, amelyet a szerzett szorongás kezelésére használ.

Akkor nézzünk még képeket!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrás:

wikipedia

boredpanda.com

Twitter / There is no cat in this image

Felső kép: pixabay       

Tetszett a cikk?

 

CirmosVilága cikkek

További cikkek »

 

....