Hasonszőrűek
Sok állatfajt, mint például a kutyákat, vagy a szarvasmarhákat az emberek kiválasztották, hogy háziállatot csináljanak belőlük. Vannak azonban olyan állatok, akik saját magukat háziasították azzal, hogy az emberhez szegődtek. Ilyenek a macskák. Évekig éltünk mellettük, de aztán a macskák úgy döntöttek, örökre az emberhez akarnak tartozni. Természetesen, ma már mi sem tudjuk elképzelni nélkülük az életünket. Minden bizonnyal szegényebb lenne ez a világ a kedves négylábúak nélkül. A macskatulajdonosok tudják, hogy minden macska egyedi személyiséggel rendelkezik. Ám a külső jegyeiken néha osztoznak. Vannak ugyanis olyan fajták, amik annyira hasonlítanak egymásra, hogy egyszerűen lehetetlen megkülönböztetni őket. A jelenlétükkel összezavarnak, s csak tippelgetni tudunk, hogy vajon, melyik fajtához tartoznak. Mai írásomban 11 ilyen hasonló típusú macskával ismerkedünk meg.
1. Man-szigeti macska / Norvég erdei macska / Maine Coon
A fotó forrása: cgbaldauf / iStock / Getty Images Plus / Getty Images, Wieke de Rijk / Wikimedia Commons, CC BY 2.5, MAKY_OREL / Pixabay
A Man-szigeti hosszúszőrű, a norvég erdei macska és a Maine Coon mind hatalmas, szinte egyforma bundát viselnek, így egyáltalán nem meglepő, hogy gyakran összekeverjük őket.
A Man-szigeti, vagy manx macskát farkuk hossza alapján négyféle kategóriába sorolják be: a teljesen hiányzó farkú, a csonka, a félhosszú, valamint a teljes hosszúságú farokkal rendelkező egyedek akár egyazon alomban is világra jöhetnek. Kiállítási célra a hiányzó farkú macskák ideálisak. Régebben a félhosszú vagy teljes hosszúságú farokkal rendelkező egyedek farkát megkurtították, megelőzendő a köszvény kialakulását, amely komoly fájdalmat okozhat az állat számára. A szőrzet hosszúsága szerint két változat különböztethető meg. A rövid szőrű manx sűrű aljszőrzettel és hosszú, durva fedőszőrzettel rendelkezik. A hosszú szőrű manx macskát (melyet gyakran cymric néven tartanak nyilván), selymes félhosszú dupla bunda jellemzi, amely a nyaknál, a deréknál és a hátsó lábaknál hosszabb, a lábujjak között pedig rojtos. A manx macska feje nagy és kerek, nyaka hosszú.
A norvég erdei macska félhosszú bundáját a kemény skandináviai éghajlatnak köszönheti, amelyhez túlélése érdekében alkalmazkodnia kellett. Aljszőrzete gyapjas, fedőszőrzete hosszú és zsíros, télen szinte olajosan csillog. Nagy eső vagy hófúvás után az állat egyszerűen megrázza magát – és máris szinte tökéletesen száraz. A feje háromszög alakú, ugyanolyan széles, mint amilyen hosszú. Az arcorri rész az arc vonalát követi, a bajusztő nem emelkedik ki. Orra közepesen hosszú. Álla erős, inkább négyszögletes, mint gömbölyű, sohasem hegyes.
A Maine Coon bundája fényes, selymes, vízálló, – nem hasonlít egyetlen másik fajtához sem – hosszabb a hasán, és a hátsó lábakon, hogy védjen a nedvességtől, és a hótól, rövidebb a háton és a nyakon, hogy ne gubancolja össze az aljnövényzet. A bundája selymes, egyenletes esésű, kezelést alig igényel: elegendő hetente egyszer-kétszer átfésülni ahhoz, hogy megfelelő kondícióban tartsuk. A hosszú, bozontos farok, amit maga köré tud csavarni, amikor alváshoz gömbölyödik, melegíti őt a hideg téli éjszakákon. Nagy fülei, melyek szőrrel gazdagon borítottak, a hideg ellen is óvnak, és széles spektrumú hallótávolságot biztosítanak. Nagy, kerek, pamacsos talpuk „hócipőként” jó szolgálatot tesz. Viszonylag hosszú, szögletes orruk megkönnyíti a zsákmány megragadását, és a víz lefetyelését a kis patakokból, pocsolyákból.
2. Brit rövidszőrű / Karthauzi
A fotó forrása: George E. Koronaios / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Maxpixel.com
A karthauzi szőrzete közép-rövid és némileg gyapjas szerkezetű. A nyakon és a széleken juhszőrzethez hasonló, rugalmas aljszőrzet, hosszabb, védő fedőszőr. A gyapjasság mértéke függ a kortól, a nemtől és a lakhelytől. Selymes, vékonyabb bunda megengedett nőstényeknél és két évnél fiatalabb macskáknál. Színei a kékesszürke minden árnyalata, a hamuszürkétől a palaszürkéig, a szőr vége ezüstözött. Hangsúlyos a szín tisztasága és inkább az egységes árnyalat. Előnyös a világos tónus, a folt nélküli kék színjátszó ragyogással. Az orr bőre palaszürke, az ajkak kékek, a mancsok vakond-rózsaszínűek. Feje és nyaka széles, trapéz alakú, nem gömbszerű. Erőteljes állkapocs, teljes arc, az érett kandúrnak hosszabb a pofája. Magas, puha kontúrú homlok, az orr egyenes és középhosszú, széles, vízszintesen elhelyezkedő szemekkel. Viszonylag kis pofa, keskeny és elvékonyodó párnákkal. Aranyos, mosolygós benyomást kelt. A nyak rövid és erősen tűzött. Fülei közepesen hosszúak és szélesek, a fejen magasan tűzöttek, nagyon egyenesen állóak. Szemei kerekek és nyitottak, éberek és kifejezők. Színük a réz-sárgától az aranyig terjedő, tiszta, mély, ragyogó narancsszín.
A brit rövidszőrű bundája az egyik legmeghatározóbb a macska a megjelenését illetően. Nagyon sűrű, de nem rendelkezik alapréteggel, plüss, gyapjas tapintása van. Bár a kék a legismertebb színváltozat, sok más színű és mintájú macska is létezik: így például fekete, fehér, ezüst-arany, krém, fahéj, csokoládé, lila színben is fellelhetőek. Minden színnek van teknőctarka változata is. A brit rövidszőrű egy erős, de összetett fajta. Megjelenésében megmutatkozik a határozottság, széles mellkassal, erős, zömök lábakkal és egy középhosszú, vastag farokkal rendelkezik. A feje szintén hatalmas, kerek, rövid orra van, a hímeknél különösen megfigyelhető egy bizonyos kitüremkedő toka is. Nagy, kerek szemeinek színe a bunda mintázatához illeszkedik, a kék macskáknál jellegzetesen sárga.
3. Korat / Orosz kék
A fotó forrása: Veda Napha Naramit / Wikimedia Commons, Public Domain, Ras / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
A korat macskák bundája eredetileg fekete volt, ebből alakult át ezüstös-kék színűvé. Szőre rövid, csillogó. Mellkasa széles, szív alakú fejformájában egy másik szívmintázat vehető észre, az álltól a szemöldökön keresztül az orrig. Homloka széles és lapos. Hatalmas szemei csillogó zöldek. Mancsai kicsik, ovális alakúak. Az orosz kék fajta egyik igazi sajátossága a rugalmasan felépített bunda és az elegáns testfelépítés. A kiállításokon a hangsúly nagy része a szőrzeten van, ezért szinte a pontszámok felét ez adja. A dupla bunda rövid, selymes és finom felépítésű, tapintásra nagyon puha. A szőrzet soha nem tapadhat túl szorosan a testhez, hanem attól kissé el kell állnia. Rugalmasságával együtt a bunda bársonyosabb hatást kelt.
Az orosz kék szőrzete semmilyen más fajtáéhoz nem hasonlítható. Az orrtükör palaszürke. Eredetileg az orosz kéket csak kék színben tenyésztették. Ez a kék legjobb esetben középkék, alapvetően a fekete fakult változata. A szőrszálak vége pedig finom, ezüstösen csillogó. A test viszonylag hosszú, izmos és kecses. Szemből nézve a fejnek rövid ék alakúnak és nem túl hosszúkásnak kell lennie. A fülek függőlegesen állnak, messze egymástól, széles alapúak, végük lekerekített. Az orrvonalnak profilból, amennyire lehetséges, egyenesnek kell lennie, hossza közepes, így csatlakozik a lapos fejtetőhöz.
4. Sziámi / Keleti rövidszőrű
A fotó forrása: therahom / Pixabay, Depositphotos.com
A sziámi különlegessége, hogy a kölykök teljesen fehéren jönnek a világra, és jellemző színeik csak később jelennek meg: először a füleiken, majd a pofán, a farkon, a lábakon és a hímeknél a herezacskón. Közepes testalkatú, szép, elegáns, karcsú és izmos, hosszú, hajlékony macska. Nyaka kecses és karcsú. Mellkasa és válla soha nem szélesebb a csípőjénél. Lábai hosszúak és karcsúak, mancsa kecses, ovális. Farka ostorszerű, nagyon hosszú, elkeskenyedő. Ék alakú koponyája az orrtól a fülekig egyenes vonalban szélesedik. Orra hosszú és egyenes, homloka lapos. Profilja enyhén domború; álla az orrheggyel van egy vonalban. Élénk mélykék, keleties vonású szemei távol ülnek egymástól. A keleti rövidszőrű a sziámi fajta utódja, így egyáltalán nem meglepő a hasonlóság. A különbség a bundában található meg. A sziámi hegyesebb, élesebb, sápadtabb testtel, sötétebb arccal, lábakkal, fülekkel jelenik meg, általában a színei a kék, barna, szürke és a lila. Vele ellentétben a keleti rövidszőrű sokkal több szín- és mintakombinációban létezik, akár 300 feletti is lehet ezek variációja. Többszínűek, vagy kétszínűek, de akár cirmos, ezüst, teknős-típusú összeállítású is lehet a bundájuk. Mint minden sziámihoz hasonló macskának, a keleti rövidszőrűnek is mandula alakú szeme és ék alakú feje van, nagy fülekkel. Testük karcsú, de izmos.
5. Amerikai rövidszőrű / Belföldi rövidszőrű
A fotó forrása: depositphotos.com / depositphotos.com
Az amerikai rövidszőrű és a belföldi rövidszőrű nagyon hasonló macska. Valójában eredetileg az amerikai rövidszőrűt nevezték belföldi rövidszőrűnek, de aztán átnevezték, hogy jobban képviselje amerikai eredetét és megkülönböztesse őt más rövidszőrű fajtáktól. A különbség most abban rejlik, hogy az amerikai rövidszőrű törzskönyvezett, míg utóbbi nem. Az amerikai rövidszőrű közepes méretűnek számító macska. Rendkívül izmos, mégis hajlékony felépítésű. Megjelenése atléta alkatú, közepesen hosszú lábai vannak. Hosszú farka és széles farktöve van. A leggyakoribb a sárga szem, és az egyenes fülek, melyek kis távolságra helyezkednek el egymástól. Szőrének szerkezete és hossza az európai rövid szőrűéhez hasonlít. Vele ellentétben a belföldi rövidszőrű házimacska különösebb jellemzők nélkül ismert.
6. Ragdoll / Ragamuffin
A fotó forrása: Ariannatarchini / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, Iris Preyler-Hamertinger / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
A ragdoll nyúlánk és elegáns, izmos testfelépítésű, nagyméretű macska. Rövid nyak, és telt mellkas jellemzi. Sokkal vastagabbak és hosszabbak a hátsó lábai. Nehéz csontozatú, a kerek, nagy mancsain pedig a lábujjak között szőrpamacsok találhatóak. A test többi méretével arányos hosszúságú, bozontos farka van. Közepes nagyságú feje ék alakú. Fülei távol állnak egymástól, közepes nagyságúak, a végükön lekerekítettek. Orra kissé boltozatos. Erős álla, és jól fejlett pofazacskója van. Ovális alakú szemei nagyok. Félhosszú, selymes szőre szorosan a testéhez simul. A nyakán, a farkán és a bricsesznél valamivel hosszabb a szőre. Csupán colorpoint mintával tenyésztik ezt a fajtát.
A ragamuffin bundája hosszú, puha, sűrű és selymes, a nyak körül, a hasán, a hátsó lábain és a test oldalain hosszabb. Mérete nagy, dió alakú szemei bármilyen színűek lehetnek. Arca teltebb, feje széles, ék alakú, de kerekded hatású. Nyaka rövid és erős, ez különösen a kandúrokra jellemző. A mellkas széles, a test izmos és erős. Hosszú, dús szőrrel borított farka van. Mindkét macskafajta esetén különlegesség, hogy a kölykök teljesen fehéren jönnek a világra, és csak később (kb. 10 nap múlva) jelennek meg rajtuk fokozatosan a különböző színek és rajzolatok.
Megkülönböztetni a két macskát nehéz egymástól, ha mégis különbséget akarunk tenni, akkor annak legegyszerűbb módja, ha felvesszük őket. A ragdoll annyira nyugodt macska, hogy elernyed a karunkban, amikor kézbe vesszük, ezért is nevezik rongybabának. Erről könnyen felismerhetjük.
7. Bombay / Fekete macska
A fotó forrása: depositphotos.com / depositphotos.com
A bombay macska teljesen fekete, de nem minden fekete macska bombay macska. A sima fekete macska kategóriájába minden egyes fekete színű macska beletartozik, ami különböző tulajdonságokkal, jellemzőkkel, szemszínnel van felruházva. Lehet nagy, vagy kicsi méretű, hosszú szőrű, vagy rövid szőrű, kerek szemű, vagy mandulaszemű. Ezzel ellentétben a bombay macska egy speciálisan létrehozott macskafajta, amely tenyésztéséhez komoly előírás is tartozik. Nagyon fényes, selymes lakk-fekete szőrzete szorosan a testéhez simul, s abban fehér foltokat egyáltalán nem lehet látni. Ha a színe idővel fakul, azt már nem fogadják el bombay macskának, hanem csak a sima fekete macskák közé sorolják. A fajtastandard nagy, kerek, rézszínű szemeket ír elő. A rézszínt azonban nehezen lehet elérni, így előfordul, hogy sok bombay macska szemének színe aranysárga, vagy mélysárga. Szemei kicsit távol ülnek egymástól. Feje széles és gömbölyded. Farka rövid vagy közepes hosszúságú. Testalkata közepes, izmos és inas.
8. Birman / Sziámi
A fotó forrása: Depositphotos.com, 2204574 / Pixabay
A birmant közepes testarányok, enyhén csapott homlok jellemzi. Szőre a közepesen hosszútól a hosszúig fordul elő, ám arcán és lábain rövid, továbbá fehér "zoknija" van. Jegyei és kék szeme a sziámira hasonlítanak. Jelleme nyugodt, alkalmazkodik a családi élethez, hangja lágy. A sziámi különlegessége, hogy a kölykök teljesen fehéren jönnek a világra, és jellemző színeik csak később jelennek meg: először a füleiken, majd a pofán, a farkon, a lábakon és a hímeknél a herezacskón. Közepes testalkatú, szép, elegáns, karcsú és izmos, hosszú, hajlékony macska. Nyaka kecses és karcsú. Mellkasa és válla soha nem szélesebb a csípőjénél. Lábai hosszúak és karcsúak, mancsa kecses, ovális. Farka ostorszerű, nagyon hosszú, elkeskenyedő. Ék alakú koponyája az orrtól a fülekig egyenes vonalban szélesedik. Orra hosszú és egyenes, homloka lapos. Profilja enyhén domború; álla az orrheggyel egy vonalban. Élénk mélykék, keleties vonású szemei távol ülnek.
A fő különbség a két macska között a bundájuk színei. A sziámi esetében négy alapszín található a szőrzetben: fóka, kék, csokoládé és lila. Nemzetközileg több más szín is elfogadott a fenti négy jegy mellett: vörös-, krém-, cirmos, fahéj és a teknőc jegyűek is, de ezek már kevert jegynek számítanak. A birman szőrében inkább a halványabb színek dominálnak. Elülső mancsaikon pedig fehér „kesztyűk” vannak.
9. Brit rövidszőrű / Skót lógófülű
A fotó forrása: depositphotos.com / depositphotos.com
A brit rövidszőrű és a skót lógófülű macskák unokatestvérek, elképesztően hasonlítanak egymásra, így még inkább könnyű összetéveszteni őket. A brit rövidszőrű egy erős, de összetett fajta. Megjelenésében megmutatkozik a határozottság, széles mellkassal, erős, zömök lábakkal és egy középhosszú, vastag farokkal rendelkezik. A feje szintén hatalmas, kerek, rövid orra van, a hímeknél különösen megfigyelhető egy bizonyos kitüremkedő toka is. Nagy, kerek szemeinek színe a bunda mintázatához illeszkedik, a kék macskáknál jellegzetesen sárga. A brit rövidszőrű bundája az egyik legmeghatározóbb a macska megjelenését illetően. Nagyon sűrű, de nem rendelkezik alapréteggel, plüss, gyapjas tapintása van. Bár a kék a legismertebb színváltozat, sok más színű és mintájú macska is létezik: így például fekete, fehér, ezüst-arany, krém, fahéj, csokoládé, lila színben is fellelhetőek. Minden színnek van teknőctarka változata is.
A skót lógófülű jellegzetessége: gömbölyű fej, kerek szemek, fülek a fejre borulnak. A szemszínnek illenie kell a bunda színéhez. A testalkat erős és zömök. Rövid, erős lábak. A fő különbség a két fajta között a fülek formája, mérete. A skót lógófülű kismacskák normális, hegyes, álló füllel jönnek a világra. Füleik kéthetes koruk körül kezdenek lekonyulni. Minden alomban, ahol az egyik szülő skót lógófülű, lesz néhány kiscica ilyen mutáns génnel. A füleiktől egy kicsit bagolyszerűnek tűnnek.
10. Szomáli / Abesszin
A fotó forrása: depositphotos.com / depositphotos.com
A szomáli macska kisebb, és kevesebb a szőrzete. Az abesszin szintén nem nagy macska, de hosszabb szőrű, és emiatt nagyobb méretűnek tűnik. A szomáli teste közepes méretű, hajlékony, háta egyenes és vízszintes. A lábai a testhez képest vékonyak. A mancsok kicsik és oválisak. Farka hosszú, vastag, bozontos, feje közepes és ék alakú, a pofa kerek. Az áll erős. Nagy fülei távol állnak egymástól, és kissé előredőlnek. Az egymástól távol álló, nagy szemek mandula alakúak, és ferdén állnak. A szőrzet lágy és finom felépítésű, a testhez simul. A szomáli macskák eredeti színe a vadas, vagyis a rőt szín, de új, látványos színek is bekerültek a tenyésztésbe. A szem színe lehet borostyánsárga, mogyoró vagy zöld, de fontos, hogy az árnyalat tiszta és mély legyen.
Az abesszin macska csillogó szőrű, közepes, vékony alkatával a házimacskák vad őseire emlékeztet. Ruganyos, vékony, de izmos teste van, hosszú lábakkal. A kis fej ék alakú, a pofa lágy vonalú, szeme nagy, borostyán, mogyoró, vagy zöld színű. Farka közepesen hosszú, elvékonyodó. A fénylő szőrzet kellemes tapintású, puha szerkezetű. Napi egyszeri, kézzel való átsimítás ajánlott. A nyak és a torok környéke, valamint a hasoldal világosabb árnyalatú. Több színváltozata létezik. A legelterjedtebb a rézvörös (sorrel), melynek bundája vörösesbarna. A vadas (ruby) változat égetett barna, sötétebb sávozottsággal. Az őzbarna (fawn) abesszin macska bundája bézs színű, őzbarna sávokkal, a végtagok belső oldala, a hasi oldal halvány. A kék melegkék színű, palakék sávokkal. Az aljszőrzet, a végtagok belső oldala és a has krémszínű, az orrtükör sötétrózsaszín.
11. Bengáli / Toyger
A fotó forrása: SirBoo / Wikimedia Commons, Public Domain, Gaynorjl / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
A bengáli macska és a toyger egyaránt tenyésztett macska, amelyeket különböző macskafajták keresztezésével hoztak létre egy meghatározott eredmény érdekében. A bengáli házi macska a bengáli leopárdmacska és egy házimacska keresztezéséből létrehozott hibrid. Az első példány e két faj véletlen párosodásból született, míg a tervszerű tenyésztés az 1980-as években kezdődött Amerikában, azzal a céllal, hogy létrehozzanak egy vadmacska külsejű, de házimacska természetű fajtát.
A toygerek létrehozása már kicsit bonyolultabb volt, mivel tigrist és házimacskát nem lehet pároztatni. Ezért olyan macskákat használtak fel a tenyésztéshez, amik külseje tigrisre emlékeztetett. A toygert célirányosan úgy tenyésztették, hogy hasonlítson a tigrisekre, de olyan legyen, mint bármely más háziasított macska. A Toyger macska közepes méretű, teste izmos, közepes hosszúságú. Rövid cirmos szőrzet védi, fekete vagy barna csíkos. A fej ovális alakú, szeme széles és sötét színű. Farka hosszú. A bengáli macskának jellegzetes mintázatú, puha bundája van. A leggyakoribb az „eredeti”, pöttyös bundájú, de már több színben kitenyésztették. Alapfeltétel, hogy a bunda pettyes vagy márványmintás legyen (általában barna alapszínnel). Feje széles, kerek, a testéhez viszonyítva kicsi, pofapárnái erőteljesek. Fülei öblösek, orra széles. A test izmos, hosszú, a bunda tömött, sűrű és rendkívül finom, prémszerű. Lábai erősek, farka középhosszú, a vége mindig fekete. Szeme ék alakú, kissé mogyoróvágású, a színe lehet sárga vagy zöld.
Forrás:
brightside.me
wikipedia
Felső kép: pixabay
CirmosVilága cikkek