Lehetnek-e a macskák és a kutyák barátok?

Lehetnek-e a macskák és a kutyák barátok?


Minden bizonnyal mindannyian hallottuk már azt a közmondást, hogy: „Úgy harcoltak, mint a macskák és a kutyák”. De vajon tényleg ősellenségek házi kedvenceink, vagy akár a legjobb barátaink is barátkozhatnak egymással? Képekkel „bizonyítom”, hogy két ilyen ellentétes tulajdonságokkal és szokásokkal rendelkező állat is köthet egymással barátságot. Ahhoz, hogy ezt elérjük, nagyon sok mindenre kell odafigyelni, hogy kialakítsuk bennük az egymás iránt érzett bizalmat, és szeretetet.

 

 

A két állatfaj teljesen különböző. Amíg a kutyák élvezik mások társaságát, így az emberét, más kutyákét, néha még a macskáét is, addig a macskák inkább magányos állatok, akik annak ellenére, hogy szeretnek időt tölteni és játszani más macskákkal, illetve a gazdival, mégis ugyanúgy igénylik az egyedüllétet is, amikor a kóborlást részesíthetik előnyben. A macskák a saját szabályaik szerint élnek. Nem véletlen az sem, hogy rajzfilmek százai születtek az egy háztartásban élő macskák és kutyák csatározásairól. Ezek a történetek általában azt mutatják, hogy a két állat folyton harcban áll egymással, és nem barátok, de a családunkban tartott kutya-macska kapcsolat egészen mást mutat. Lehet, hogy nem annyira szeretik egymást, de mégis harmóniában tudnak együtt élni.

 

 

 

 

Tény, hogy egy családban a macska és a kutya jól kijöhet egymással, sőt olykor még akár szerethetik is egymást. Ez persze nem biztos, hogy azt jelenti, hogy a legjobb barátokká válnak, hanem nagyobb valószínűséggel elviselik egymást, hiszen szinte mindig egymás közelében vannak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy gyakran előfordul, hogy egy macska és egy kutya között azonnal kialakul a barátság, de van olyan eset is, amikor ehhez évek kellenek. S persze ritkábban, de az is előfordul, hogy még egy szobában sem bírnak egyazon időben tartózkodni. Sok esetben megtörténik, hogy nekünk, gazdiknak is közbe kell lépni annak érdekében, hogy kedvenceink el tudják egymást viselni.

 

 

 

 

 

A hozzáértők azt mondják, hogy a legjobb két különböző tulajdonságokkal és szokásokkal rendelkező háziállatot kis korban összeszoktatni. Az ideális az, ha a macska kb. 6 és 12 hetes kor közötti, míg a kutya 8 és 16 hetes kor között van. Ha biztonságos, nyugodt, ellenőrzött környezetben találkoznak egymással, nagyobb valószínűséggel alakul ki kettejük között feszültségmentes kapcsolat. Akkor viszont sokkal nehezebb helyzetben vagyunk, ha az egyik állatot valamilyen korábbi trauma érte a másikkal kapcsolatban. Például, ha egy macska megkarmolt egy kutyát, vagy egy kutya támadott rá a macskára. Ebben az esetben félelemmel közelítenek a társukhoz, és hosszabb időnek kell eltelnie, míg megbarátkoznak vele, és megbíznak benne.


 

 

Az első találkozás döntő jelentőségű, ezért nem szabad elsietni. Az újonnan érkező állat számára a környezet, az új hely teljesen ismeretlen. Ha egyből ráeresztjük a család régi házi kedvencét, akkor nem fogja biztonságban érezni magát. Ezért lassan, szünetekkel szoktassuk egymáshoz a két állatot, hogy pozitív tapasztalataik legyenek. Ahonnan ő jött, ott mások voltak az illatok, mások voltak a hangok. Ijesztő számára az új helyzet. Ráadásul egy idegen macska, vagy egy kutya elé kerül, és idegenek (új gazdik) lökdösik hátulról, hogy menjen közelebb az új, számára ismeretlen lényhez. Ez elég ahhoz, hogy bármilyen kis állat megijedjen. Ebből a forgatókönyvből semmi jó nem származhat.

 

 


Az egymás iránti bizalom kialakítása mindenképpen elsődleges kell, hogy legyen. Hiszen gyakran előfordul, hogy egy háztartásban élő kutya és macska egyáltalán nem jönnek ki egymással. A viszály valószínűleg régen elkezdődött, és már szokásos életmódként folytatódik. Ők állandóan éberen figyelnek a másikra, őrködnek, mert nem bíznak egymásban, ezért ezt a bizalmat újra kell építeni. Nem az a cél, hogy egy ágyban aludjanak, vagy játsszanak egymással, mert ez valószínűleg soha nem fog megtörténni, de ha elérnénk azt, hogy ugyanabban a szobában legyenek anélkül, hogy fenyegetve éreznék magukat, akkor sikeres volt az összeszoktatás. Ezt érdemes lépésenként végezni, tehát amíg a macskát ölben tartjuk, simogatjuk, és vigyázunk rá, fokozatosan a közelébe engedjük a kutyát, és ha az nyugodtan viselkedik, akkor megjutalmazzuk. Ha már kialakult egy kis elfogadás a két állat között, akkor, ha barátok nem is lesznek, de mégis mindketten megtalálják helyüket a családban, és meg tanulnak együtt élni négylábú társukkal.

 

 

 

 

Ha időt hagyunk az új jövevénynek, akkor könnyen hozzászokhat az új helyzethez. Így egy idő után kényelmesen beilleszkedik a családba, és magabiztosan mozog majd a többiek között. Engedni kell neki, hogy felfedezze új környezetét, otthonát és kipihenje magát. Érdemes egy ideig távol elszállásolni az új kedvencet a régitől, hogy legyen ideje felfedezni a házat, megismerni az illatokat és a hangokat. Ezzel egyébként mi is segíthetünk, ha egy-egy régi törülközővel átdörzsöljük mindkét állatot, és odavisszük a másikhoz, hogy megszagolhassa. Így megismeri az illatát, anélkül, hogy a társaságában kellene lennie. Az összeszoktatás hosszú ideig, akár napokig is eltarthat, ezért nem árt türelmesnek lenni. Egy idő után a macska észreveszi, hogy a kutya nem zaklatja, míg a kutya megszokja, hogy a macska körülötte mászkál.

 

 

Fontos az is, hogy mindkét állattal külön-külön is minőségi időt töltsünk, így elkerülhető a féltékenység, hiszen szeretve érzik magukat. Ennek köszönhetően pedig kevésbé neheztelnek a másikra. Ha mindkettő azt hiszi, hogy ő a kedvenc, egyikük sem érzi úgy, hogy versenyeznie kell a gazdi szeretetéért. Ha a kutyáddal éppen valamilyen zajos játékot játszol, akkor arra mindig figyelj, hogy ne zavard meg a bokrok alatt lustálkodó macskádat. Érdemes lehet mindkét állatnál egy-egy tiltó területet megnevezni, ahova nem mehet, így a kutya és a macska is egyedül lehet egy olyan területen, ahova négylábú társának tilos a bemenetel. Így egyikük sincs arra rákényszerítve, hogy a nap 24 órájában együtt legyen a másikkal.

 

 

 

Sosem szabad feledni, hogy a kutya és macska két teljesen különböző fajt képviselnek, más szokásokkal, más tulajdonságokkal. Nem azért teremtették őket, hogy a legjobb barátok legyenek. Ha ez mégis bekövetkezik, annak örüljünk, és nyugodtan bátorítsuk őket, de ne vegyük természetesnek.

 

 

Forrás:

readersdigest.ca

Képek forrása: reddit.com, pixabay

Tetszett a cikk?

 

CirmosVilága cikkek

Töltsd fel cicákról szóló írásaidat Te is!
Cicamánia, cirmos cicák
Csatlakozz szerkesztő-cikkíró csapatunkhoz egy saját ingyenes magazinnal! Részletek a képre kattintás után!
Kutya fogadta örökbe a kiscicát
Cicák és barátaik, cica és állat kapcsolata
A mamacica elutasította újszülött kiscicáját, a golden retriever fajtájú eb szívesen magához vette.
Melyik a világ legdrágább macskája?
Cicamánia, kedvenc cicák
A világ 12 legdrágább macskafajtája megismerése után kiderül, melyik macskáért kérhetik el a legtöbb pénzt.
Éhezés után otthonra lelt a 3 macska
Cica történetek, megható történet
Kidobtak három aranyos macskát, de szerencsére egy kedves család befogadta őket.
Ötletes otthon a macskának
Egyéb cicaságok , ötletek, tippek
Biztonságos és kényelmes macskaotthon egy régi kutyaólból.
Venus, a kétarcú
Cica élet, sztárcicák
Valószínűleg a világ legmenőbb macskája Venus, aki igazi Instagram-sztár lett rejtélyes külsejének köszönhetően.
Keresd a macskát!
Cica humor, vicces cicák
Vicces macskák következnek, akik bebizonyítják, hogy nemcsak szerethető szőrmókok, de a rejtőzködés mesterei i ...
Aki bújt, aki nem…
Cica élet, élet egy cicával
30 macska, aki a „bújócska” igazi mestere. De vajon miért rejtőznek el kedvenceink? A szakértő elárulja a választ.
A kutya, aki befogadta a vemhes macskát
Cicák és barátaik, cica és állat kapcsolata
Példamutató, ahogy a pitbull bánt a kóbor macskával.

További cikkek »

 

....