Melyik a világ legdrágább macskája?

Melyik a világ legdrágább macskája?


A macskák a legtöbb családban megtalálhatók, hiszen a világ legnépszerűbb háziállatai. 73 elismert macskafajta van a világon, s van, amelyik árban értékesebb, mint társai. Ebben a cikkben olyan macskákról lesz szó, amelynek többségét egy hétköznapi életet élő, egyszerű fizetésből éldegélő ember meg sem tudna vásárolni. A világ 12 legdrágább macskafajtája ismertetése után pedig írásom végén az is kiderül, hogy melyik macskáért kérhetik el a tenyésztők a legtöbb pénzt, tehát hogy melyik macska a legdrágább a világon.

Fedezzük fel együtt a legfényűzőbb, legegzotikusabb macskaféléket, akik minden bizonnyal még a legigényesebb macskaimádókat is lenyűgözik.

                                                                                                                              

12. Brit rövidszőrű         


A brit rövidszőrű máig a történelem egyik legkorábban megjelent fajtája, ősei valószínűleg brit tanyasi macskák voltak Nagy-Britanniában, melyek az ott honos vadmacska és a rómaiak által az első században behozott macskák keveréke. A szigetországban jelenleg is hatalmas népszerűségnek örvend.

A legenda szerint a macskák erdőben élő vadmacskák voltak, akik keveredtek az európai populációval. A macskák természetes elszigeteltsége miatt lassan kifejlődött a ma is ismert, zömök testalkatú, dús bundájú, kerek pofájú fajta. A történelmi feljegyzések és a művészeti alkotások alapján bizonyos, hogy a mai macska lényegében változatlan a kezdeti típusú ősétől.

A fajta kitenyésztése a 19. században kezdődött.       

Egy jó tenyésztőtől származó brit rövidszőrű ára 950 – 1250 dollár között van, tehát 320 000 – 425 000 Ft-ig terjed. Ez függ a macska színétől is egyébként, mivel vannak olyan színek, amelyek ritkák. Ilyen az őzbarna, vagy a fahéj színű, ezért valószínűleg az ilyen színeket viselő macskák drágábbak.

 

11. Norvég erdei macska


A norvég erdei macska kialakulására két magyarázat is fennmaradt. Az egyik szerint a vikingek hozták be Kis-Ázsiából, hogy a hajóikban élő patkányokra vadásszanak. Később a vikingek elvitték az amerikai kontinensre, és ezzel elősegítették a Maine Coon (egy másik macskafajta) kialakulását. A másik szerint a Közép- és Észak-Európába bevándorló ázsiai törzsek hozták magukkal az angóra és egyéb keleti macskákat Skandináviába. Eredetileg rövid szőrű macska volt. Ez a különleges macskafajta megtanult alkalmazkodni a hideg éghajlathoz.

Sajnos több egészségi probléma, betegség is kialakulhat a norvég erdei macskánál. Ilyen például a vese- és szívbetegség.

Ha ezt a macskafajtát szeretnéd beszerezni, akkor mélyen a zsebedbe kell nyúlni, mert egyáltalán nem olcsó. Kb. 1100-1500 amerikai dollár az ára, vagyis 380 000 – 500 000 Ft-ot is fizethetünk érte. Minőségétől és megjelenésétől függően változhat az összeg.

 

10. Peterbald


A peterbald vagy pétervári szfinx orosz eredetű macskafajta. A peterbald a keleti rövid szőrű és a doni szfinx keresztezésével jött létre 1994-ben, Olga Sz. Mironova jóvoltából. A fajtát főleg Szentpéterváron és környékén tenyésztik, de néhányan más országban is foglalkoznak vele, köztük Németországban és az Egyesült Államokban is. Minden szín és kombináció megengedett, még a sziámi rajzolat is. 

Ha a cikk arról szólna, hogy vásárlás után melyik macska kerül a legtöbbe, valószínűleg a peterbald lenne a győztes. Ezt a macskafajtát már meg lehet vásárolni 2000 dollárért is, vagyis 680 000 Ft-ért, viszont rengeteg kalóriát fogyaszt egy hónapban, így a gazdinak rendesen ki kell nyitnia majd a pénztárcáját, ha etetni is szeretné. Előfordulhat, hogy havonta kb. 1200 dollárba kerül a tartása, ebben benne van az ételek mellett az állatorvos látogatása, és a játékok is. 


9. Bengáli macska


1963-ban egy Jean Sugden nevű macskatenyésztő nőstény leopárdmacskát vásárolt egy állatkereskedésben. Sugden – miután hazavitte az állatot – úgy látta, hogy a foltos macska rendkívül magányos a ketrecében, ezért egy hím házimacskát vett hozzá, hogy ne legyen egyedül. Arra azonban nem számított, hogy a két macska kihasználja a lehetőséget, és szaporodni fognak. Állítólag az első példány e két faj véletlen párosodásából született.

A történet egy másik változata szerint Sugden szándékosan egy leopárdnak tűnő házimacskát próbált tenyészteni abból a célból, hogy rávegye a nőket, hogy ne hordjanak leopárdbőr kabátot. A leopárdmacska egy alom kiscicát hozott a világra, de csak egy nőstény maradt életben, később még két kiscicának adott életet.

Bármelyik történet is igaz, egy biztos: Sugden célja az volt, hogy egy vadmacska külsejű, de házimacska-természetű fajtát hozzon létre, ami sikerült is neki.

Bengáli macskát 900 – 2500 dollár között vásárolhatunk, tehát 340 000 – 860 000 Ft-ért. Minél jobb tenyésztőtől származik ez a fajta, annál drágább.

           

8. Egyiptomi mau


A fajta őse Észak-Afrikában élt, valószínűleg az óegyiptomiak háziasították. Az ókori Egyiptomban sok volt a kártevő, ezért szerették a macskát. A macska szinte családtag volt, istenné is emelkedett Básztet képében. Ha a család macskája meghalt, ugyanúgy gyászolták, mint egy családtagot, a gyász jeléül a családtagok leborotválták a szemöldöküket. Az egyiptomi feltárások során előkerült (falfestmények, szobrok stb.) is sok hasonlóságot mutatnak a fajtával. Az 1950-es években Nathalie Troubetskoy Egyiptom olaszországi nagykövetétől kapott 3 példányt, aki elmondta, hogy a macskák Kairóból származnak. 1955-ben egy római kiállításon mutatta be őket, egy év múlva az Amerikai Egyesült Államokba emigrált és ott hozta létre saját tenyészetét, melynek a Fatima nevet adta. Mivel három macska kevés lett volna a tenyészet megfelelő működéséhez, ezért Kairó utcáiról szedtek be még néhány példányt. 1977-ben jegyezték be, de Európában csak 1993 óta ismerik el. Még mindig egy nagyon ritka fajnak tekinthető, annak ellenére, hogy már Európában is tenyésztik.

Ennek a macskának az ára 1000 – 2500 dollár között van, ami forinttá átszámítva: 300 000 – 800 000 közötti összeg. Az ár attól függően változik, hogy a macskát felhasználják-e tenyésztési programban. A legtöbb ezüst- és bronzfoltos cica ára 1000 és 1200 dollár közé esik házi kedvencként, ez kb. 340 000 – 410 000 Ft.

 

7. Skót lógófülű macska


1961-ben, egy perthshire-i farmon született egy kiscica, Susie, amelynek fülei a fejére lapultak. A farmer, William Ross érdeklődését felkeltette a cica, ezért megkérte annak gazdáját, hogy vigyen magával egyet a farmjára, hogy tenyészthesse. Így született meg a skót lógófülű macska. A skót lógófülűt normál fülű macskákkal kell pároztatni, mert különben valószínűleg ízületi vagy porcproblémák lépnek fel. Bár a tenyésztő állítja, hogy a lógó fül nem okoz kellemetlenséget a macskáknak, félő, hogy a fajta hajlamos a fülatkára vagy a süketségre. 

A legolcsóbb 1500 – 2500 dollárért kapható, de nem ritkán előfordul az is, hogy drágábba kerül. Forintra átszámítva: 510 000 – 850 000 Ft. Az árak a tenyésztőtől, valamint a szóban forgó macska minőségétől, életkorától, és kiállítási eredményeitől függően változnak.

 

6. Orosz kék macska


Az orosz kék az egyik legrégebb óta ismert macskafajta. Neve bundájának különleges színéből származik, amit hivatalosan kéknek nevezünk. Valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik. Ezért is nevezik néha arhangelszki kéknek. Források szerint az 1800-as években rövid szőrű, karcsú, kékes színű macskák tűntek fel a kikötővárosban. Az 1860-as években a tengerészek egy párat magukkal vittek Nagy-Britanniába és Észak-Európába, ahol kiállították őket, „arhangelszki macska” néven. Az első orosz kék tulajdonosa egy angol hölgy, Mrs. C. Carew Cox volt.

A századforduló táján az orosz kéket nem tekintették külön fajtának. Főleg Skandináviában kezdték el tenyészteni őket a második világháború után. A rövid szőrű kék macskákat többé-kevésbé egymással pároztatták. Ebben az időszakban ezt a fajtát nem igazán ismerték el fajtatisztaként, csak 1921-ben különítettek el Nagy-Britanniában a külföldi fajtáknak egy külön osztályt, és az orosz rövidszőrű típus tenyésztése ekkor indult be hivatalosan. Abban az időben a fajta neve még nem a mai volt, mert az orosz forradalom miatt az Oroszországgal kapcsolatos dolgok nem igazán voltak népszerűek Angliában. 1939-ig a fajtát „kék külföldi” néven ismerték Angliában, utalva ezzel arra, hogy külföldi, de nem orientális.

Az orosz kék macska is felkerült erre a listára, habár már 400-600 dollárért (138 000 – 206 000 Ft) is megvehetjük, de gyakoribb a 3000 dollárba kerülő macska, ami átszámítva: 136 000 – 1 020 000 Ft.

                            

5. Szfinx


A szfinx, vagy kanadai szőrtelen macska a házi macska egyik ritka fajtája, amely természetes mutáció révén csak egy nagyon vékony, pehelyszerű szőrtakaróval rendelkezik. Tehát a szfinx fajtájú macska semmiképpen sem kapcsolódik az egyiptomi szent szfinx szoborhoz. Már az ókor óta léteznek szőrtelen macskákról szóló beszámolók. A szőrtelen macskák létéről tanúskodó első fényképes bizonyíték 1902-ből, Mexikóból került elő. Természetes körülmények között nagyjából 15 évenként születik egy-egy szőrtelen példány. A fajta kitenyésztése 1966-ban kezdődött meg Kanadában. 1971 táján azonban meddőségi probléma jelentkezett az addigra már hivatalosan is elfogadott új fajtánál, amelyet 1980 tájára sikerült kiküszöbölni, miután 1975-ben egy minnesotai farmról, majd 1978-ban a kanadai Torontóból újabb szőrtelen példányok kerültek elő. (Az amerikai egyedeket Dermisnek és Epidermisnek, a kanadaiakat pedig Bambinak, Punkie-nak és Palomanak hívták.)

A szfinx egyre népszerűbb lett, és mára a világ egyik legnépszerűbb macskafajtája.

S ha ez nem lenne elég, a 10 legdrágább macska között is szerepel, 1500 – 3000 dollárért már vásárolhatunk egyet, de ennyiért nem biztos, hogy fajtatiszta lesz, a tenyésztő pedig valószínűleg ismeretlen, ami szintén rontja az értékét. De ha minőségi tenyésztőtől vesszük, akkor 3500 – 6000 dollárba is kerülhet. Sőt! Van olyan szfinx macska, akit 10 000 dollárért adtak el. Forintban az ára tehát 510 000-től 3 400 000-ig terjedhet.


4. Khao Manee 


A Khao Manee macska az egyik legexkluzívabb a világon. Ez a macskafajta Thaiföldről származik, V. Ráma király kedvenc macskája volt, ezért nem meglepő, hogy a király uralkodása alatt a legnépszerűbb fajtává vált rövid időn belül. Thaiföldön a mai napig úgy gondolják,  ez a fajta macska szerencsét és boldogságot hoz az emberre. 1999-ben az amerikai Colleen Freymouth-nak köszönhetően lett népszerű az Egyesült Államokban is. Ő kapott egyet ajándékba, és elvitte magával. Habár a macskafajta kevésbé ismert, mint a listán szereplő többi társa, az ára mégis nagyon magas.

Az ára egy jó hírű tenyésztőnél: 7000 – 11 000 dollár között van, forintban ez 2 400 000 – 3 800 000 Ft-nak felel meg.

 

S jöjjenek a dobogósok!

                                                 

3. Allerca Hipoallergén macska


Ez a macskafajta azoknak jó, akik allergiásak a macskákra – s persze akik megengedhetik maguknak anyagilag. Sokan azért nem mernek macskát tartani, mert allergiásak a szőrre, de a szakértők szerint ez a macska mindenki számára megfelelő. (Egyébként az ember valójában nem is a szőrre allergiás, hanem a macskák nyálában található FEL-D1 fehérjére, ami kedvencünk bundájára akkor kerül, mikor az tisztálkodik.)

Egy hipoallergén macska kevesebb FEL-D1 fehérjét termel, illetve kevesebb szőrt hullajt el. Tehát az együtt töltött időt egy ilyen fajtával az is élvezheti, akinek egyébként allergiás problémái voltak korábban. Viszont a visszajelzések nem túl biztatóak. Ugyanis érkeztek olyanról is beszámolók, hogy bizonyos tulajdonosok erre a macskára is allergiásak voltak. 

Ez a macskafajta extra drága, kb. 4000 dollár a legolcsóbb, de akad 28 000 dollárba kerülő is. Forintban ez így néz ki: 1 400 000 – 9 600 000 között vásárolhatunk egy ilyet.

 

2. Szavanna macska


A szavanna macska az afrikai szervál és különböző házi macskafajták (egyiptomi mau, sziámi, szerengeti – sőt, egy másik hibrid, a bengáli macska) keresztezéseként létrehozott hibrid fajta. Először egy amerikai bengáli tenyésztő, Judee Frank tenyésztette ki, 1986. április 7-én született meg az első szavanna macska, egy hím szervál és egy sziámi macska gyermekeként: a neve Savannah lett (innen származik a fajta neve). 

Ennek a fajtának az ára: 12 000 – 50 000 között mozog, ami forintban a következő: 4 110 000 – 17 100 000 Ft.

 

Íme, a világ legdrágább macskafajtája!

1. Ashera macska


Az ashera a világ legegzotikusabb házi macskája, egy ritka, hibrid fajta. 2006-ban az ázsiai leopárd macska és az afrikai szervál keresztezéséből tenyésztették ki, némi házimacska „rásegítéssel”. Mivel meleg éghajlatról származik, ezért amikor ki szeretnénk vinni téli hónapokban, akkor célszerű pokrócba bugyolálni, mert nem szereti a hideget.

A macskák tökéletes házi kedvencek. Azonban azoknak, akik egzotikus macskafajtákat szeretnének vásárolni, a szokásosnál több pénzt kell költeniük. Egy ashera ára egy egyszerű dolgozónak szinte megfizethetetlen. 100 000 dollártól egészen 125 000 dollárig kérhet érte a tenyésztő pénzt, ami magyar pénzben 34 300 000 – 43 000 000 Ft között van.

 

 

Forrás:       

the-best-info.xyz

notigatos.es

szavanna macska: Savannah Clark / wikipedia

khao manee macska: notigatos.es

Többi kép: the-best-info.xyz

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

CirmosVilága cikkek

További cikkek »

 

....