Miért lopnak a macskák?

Miért lopnak a macskák?


Nincs is idegesítőbb annál, mint amikor elteszel valamit valahova, és órákkal – esetleg napokkal – később azon töprengsz, ez meg hogy került ide? De az talán még ennél is aggasztóbb, amikor biztos vagy benne, hogy bizonyos tárgyaknak hol kellene lennie, és nincsenek ott. Nem találod ott azokat, ahol hagytad. Ilyenkor az elmédben különböző történetek keringenek, amik olyan kérdésekre keresik a választ, hogy tán betörő járt itt? Vagy életre keltek a tárgyak, és egyszerűen csak kisétáltak a házból? Esetleg egy boszorkány ragadta el az éjszaka?

A válasz közelebb van, mint hinnéd. Könnyen megeshet, hogy a macskád rejtette el az elveszettnek hitt tárgyat. Nap, mint nap hallani olyan történeteket, amelyek olyan cuki cicusokról szólnak, amik ha emberek lennének, minden bizonnyal egy idő után a börtönben végeznék. Ők azok, akik simán besurrannak idegenek házába, és ezt-azt elvisznek onnan, mint az igazi betörők. A macskák – úgy tűnik – olyan állatok, akik imádják megszegni a törvényt. Bár lábaik aprók, mégis nagyon alattomosan használják őket. Házakból fogkefék, fésűk, játékok, esetleg a várva-várt, asztalon hagyott vacsora tűnik el – semmi sincs biztonságban, ha egy macska ólálkodik a közelben. Persze, rájuk nem lehet sokáig haragudni, mert a rossz viselkedés után hízelegnek, könyörgő tekintettel néznek ránk, és úgy tesznek, mintha nagyon szégyellnék magukat.

 

 

A macskák természetéből fakad a kleptománia. Így születtek, nincs mit tenni vele. Vadászösztöneik egész egyszerűen működésbe lépnek, és az okos, sportos és lopakodó macskafélék nem tehetnek mást, mint engedelmeskednek neki. A macskák szeretnek háztartási cikkeket zsákmányolni, amiket ágyak, kanapék, hűtőszekrények alá rejtenek, olyan helyekre, ahova a kezünk nem fér be könnyen. Minden macska más és más, így mindet más célok vezérlik a lopásra. A fent említett ösztön mellett az unalom szintén nyomós ok lehet arra, hogy egy macska gyakorolja a kleptománia tudományát. Néha csak figyelmet akar így kivívni magának, vagy több ételt szeretne, vagy egész egyszerűen csak így jelöli a területét. Az ok minden macskánál más, de függetlenül attól, hogy a kleptomániás hajlam oka a figyelem, a játék, az étkezés, vagy a gyémántok utáni rajongás, minden esetben ártalmatlan cselekedet.




Viszont a cicára nézve veszélyes is lehet. Ezért mindenképpen védjük a cicákat, és rejtsük el az apró dolgokat, mert akárcsak egy kisgyerek, ők is lenyelhetik a tárgyakat. Figyeljük meg továbbá viselkedésük változásait, mivel ezek is komoly problémákat jelezhetnek. A szőrösebb tárgyak, gumiszalagok, gemkapcsok előkelő helyen szerepelhetnek a macskák lopásra váró listáján, de ezek könnyen le is nyelhetők, így ha ezeket a tárgyakat nehezen elérhető helyen tartod, megkímélhetsz egy költséges állatorvosi látogatást és stresszt, aggodalmat. A szokásos viselkedéstől való eltérések pedig súlyos egészségügyi problémák jelzői lehetnek, amelyeket meg kell beszélni a háziorvossal. Ebben az esetben azonban az imádnivaló tolvaj nem a saját érdekében lop, hanem más valaki érdekében, és a lopott tárgyat ajándéknak szánja. De vajon miért érzik úgy a macskák, hogy valamit adniuk kell gazdáiknak?

 

 

A legtöbb macskaviselkedés-szakértő egyetért abban, hogy a számtalan lehetséges ok közül, ami miatt a macskád ajándékot ad neked, az elsődleges ok az irántad érzett szeretete. Ez teljesen nyilvánvaló. Sokszor ez nem plüssállat formájában nyilvánul meg, hanem például levelek, egerek, madarak, vagy bármi más, amit elpusztíthattak a szabadban töltött idő alatt. Ezen kívül számos más elmélet is született arról, hogy vajon miért viselkednek így a macskák, és miért éreznek késztetést az ajándékozáshoz? A döglött madár a párnádon, bármennyire is szörnyen hangzik így leírva, vagy elképzelve, annak a jele, hogy a macskád szeret téged, és hálás neked a táplálékért, és a meleg, szerető otthonért.

Persze az is lehet, hogy a macskád egyszerűen csak azt gondolja: „Így kell csinálni, te szánalmas ember!”, mert soha nem lát téged vadászni a zsákmányért, ezért azt is gondolhatja, hogy nem tudod, hogy kell. A döglött madárral pedig megmutatja, hogyan kell ezt csinálni. Vagy lehet, hogy a macska azt akarja feléd közvetíteni, hogy: „Kicsit soványnak tűnsz, egyél”. Bármi legyen is az oka, ne reagálj undorodva, hanem légy hálás, dicsérd meg szőrös barátodat, és tanítsd meg neki, hogy döglött állatok helyett inkább értékes tárgyakat, ékszereket hozzon máshonnan. Ne!!! Nehogy ezt tedd!!! Ez csak vicc volt!

Legyen szó játékról, egérről vagy lányod bikini felsőjéről, fogadd el az ajándékokat szeretettel, dicsérd meg őt, és várd a további ajándékokat!

Emlékezz mindig arra, hogy a macskád annyira szeret téged, mint te őt, és ezt úgy fejezi ki, hogy ajándékokat visz neked. 

 



Járjuk még egy kicsit körül a témát. Egy macska ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy az unatkozás elkerülése végett és a vadászösztöne kielégítése miatt lop, hanem lehet több más oka is; az egyik az, hogy ez a viselkedési módszer izgalmat hoz az életébe. Teljesen mindegy, hogy egy falevélről, vagy egy gyémánt nyakláncról van szó. Valószínűleg a gyémánt lánc tulajdonosának nem mindegy. Figyelemfelkeltés is lehet a célja a macskának, és ebben az esetben, mivel észrevesszük a negatív viselkedést, elképzelhető, hogy tovább folytatja a lopást, hiszen azzal ismételten nagyobb figyelmet tud kierőszakolni magának. Ami azonban nem annyira jó, az az, hogy egy macska a stressz levezetése miatt is lophat. Bármilyen okból feszültnek, stresszesnek érezheti magát négylábú jóbarátunk, és a lopás megnyugtatja őt, ezért ezt a módszert használja. Ráadásul az is valószínű, hogy a macska egy-egy tárgy elvételét nem lopásként éli meg, hanem úgy gondolja, az hozzátartozik, az az ő tulajdona, csak rossz helyen van. A kiscicák ebben a tekintetben nagyon hasonlítanak a nagy macskákra, akiket csak „leutánoznak”, azonban gazdiként megtaníthatjuk nekik, hogy tartózkodjanak a bűnözéstől, mert az rossz.

 

 

Ha a dolgok ellopása nem fér össze az etikai meggyőződésünkkel – és hát a legtöbbünk esetében ez így van – akkor van arra mód, hogy segítsünk cicáinknak abban, hogy leküzdjék a tolvaj függőségüket. Ennek nagyon egyszerű eljárása az, hogy többet játszunk a cicákkal, így nemcsak játékigényét, de vadászösztönét is kielégítjük. Mivel a macska ragadozó állat, ezért számára természetes az, hogy „megdolgozik” a táplálékért. Így érdemes lehet ételeket elrejteni a kertben, amiket a macska megtalál, és ezzel kiélheti vadászösztönét. Érdemes továbbá azt is átgondolni, hogy hányszor adunk enni a cicánknak. Mert az egyszeri, kétszeri adag lehet, hogy kevés, és ha megéhezik, akkor elmegy vadászni, csillapítva éhségét. Általában több játék és több izgalom a járható út, de belegondoltunk-e már abba, hogy miért próbáljuk megakadályozni macskánkat, hogy ne lopjon, ha annyira kevés kárt okoz?

 

 

Több játék, több izgalom és több figyelem – ezek a szakértők fő tanácsai. Érdekes készségnek tűnik azonban, amelyet potenciálisan jóra is lehet használni. Joshua Klein például egy „varjú automatát” tervezett, amely minden érméért magot ad a madárnak. Az érmét az automata mellett helyezte el. Úgy tűnik, a fekete szépségek elég okosak ahhoz, hogy tudják, mit kell csinálni. Csőrükbe veszik az érmét, beleteszik a dobozba, és kijön a jutalom, a mag. Ha figyelembe vesszük a macska veleszületett képességeit és a benne rejlő kleptomániát, akkor kiderül, hogy meg tudnánk valami hasonlóra tanítani bármely macskát.

 

 

Forrás:

boredpanda.com

Képek: pixabay

Tetszett a cikk?

 

CirmosVilága cikkek

További cikkek »

 

....