Miért nyávog annyit egy macska?

Miért nyávog annyit egy macska?


Ha életed során már legalább egyszer tartottál macskát, akkor tudod, hogy bizony gyakran előfordul, hogy nyávog. Valamikor szinte folyamatosan, különösen éjszaka. Ez a helyzet nem ritka, általában macskatulajdonosok gyakran tapasztalják ezt a jelenséget. A hangosan és ismétlődő nyávogást folytató macska miatt azonban nem feltétlenül kell aggódni. Az éjszakai nyávogás többnyire abban az esetben kellemetlen csak, ha nem tudunk tőle pihenni. A macskákról ugyanis köztudott, hogy éjszaka aktívabbak, így egyáltalán nem meglepő, hogy amint leoltjuk a villanyt, ők nyávogással fogják felhívni magukra a figyelmet, és így zavarják a gazdit az alvásban.

Mindenekelőtt talán a legfontosabb: a macskád azért nyávog, hogy figyelj rá. A miau nem csak egy egyszerű macskahang; ez valójában egy kommunikációs eszköz a cicáknak, amellyel azt próbálja közölni, hogy éhes, egy kis figyelmet szeretne, vagy csak éppen unatkozik, de az is megeshet, hogy így üdvözli a gazdit. A macskák okos lények, és gyorsan megtanulják, hogy amikor nyávognak, akkor többnyire elérik, amit szeretnének, legyen az valami nassolnivaló, vagy egy simogatás, vagy valami más. Macskáink viselkedését akkor tudjuk a leginkább megérteni, ha megismerjük kedvencünket, hiszen így hamarabb felismerjük, vajon mit akar tőlünk. A viselkedés szakértők szerint a macskák egymással nem nyávogással kommunikálnak, hanem egy nyávogáshoz hasonló, de kissé vontatott hanggal, a nyávogás állítólag kifejezetten az embernek szól.

Így tehát felmerül a kérdés: Miért nyávog a macskám éjszaka, és mit tehetnék ellene?

Van néhány jó válaszom erre a kérdésre. Összeszedtem 5 olyan okot, ami miatt egy macska nyávoghat éjszaka és a cikk végén ott a megoldás is.

 

 

1. A macskák éjszaka aktívabbak

A macskák krepuszkuláris, azaz szürkületi állatok, ami azt jelenti, hogy alkonyatkor és hajnalban a legaktívabbak, amikor az emberek általában alszanak. A túlzott éjszakai aktivitás többnyire a fiatalabb, másfél év alatti macskáknál lép fel, és közülük is inkább azoknál gyakoribb, akik napközben sokat vannak egyedül, így inaktívak. Az éjszakai aktivitás során a macska karmolgatja és harapdálja a gazdit, ráugrik, játszik a hajával, a kezével, vagy a lábával, nyávog, de még bizonyos tárgyakban, bútorban is kárt tehet, hogy felhívja magára a figyelmet. Ráadásul a macskaösztön is ellenünk játszik, hiszen azt súgja, hogy itt az idő a vadászatra, s ha lehetősége van rá kedvencünknek, akkor el is hagyja a házat, zsákmány után kutatva. Nem a gazdáját akarja tehát idegesíteni a rendszeres hajnali ámokfutással, csupán ekkor tör ki belőle a napközben felgyülemlett energia. Idővel azonban felnőnek, a ritmusuk valamennyire alkalmazkodik a ház többi lakójához, így kevesebb nyávogásra lehet számítani.

 

2. A macska unatkozik

A macska éjszakai nyávogása azért is lehet, mert rettentően unatkozik, és az alvást nem tartja megoldásnak, ahhoz túlságosan aktív. Ennek oka az lehet, hogy napközben nem fáradt el. Ha lefekvés előtt játszunk vele aktivitást igénylő játékokat, akkor az javíthat a helyzeten, mert lefárasztjuk. A benti macskáknak bőséges játék- és mozgáslehetőségre van igényük, ezért a játékok, macskatornyok és egyéb tárgyak elengedhetetlenek, hogy jól érezzék magukat. Ellenkező esetben azt tapasztalhatjuk, hogy sok elfojtott energiájuk van, amikor lefekszenek aludni, és így kénytelenek éjszakai aktivitást gyakorolni. A macska nyávogása figyelemfelkeltő viselkedés egyik eszköze is lehet. Ha folyamatosan megfigyeljük és megjegyezzük ezeket a figyelemfelkeltő trükköket, akkor idővel kezelni tudjuk őket.

 

3. A macskának pajzsmirigy túlműködése, vagy vesebetegsége van

Ez viszont olyan ok, amire oda kell figyelni, mivel veszélyeztetjük vele macskánk életét. A nyávogás ugyanis betegség miatt is történhet. Ha egy macska éjszaka túl sokat nyávog, akkor érdemes egy állatorvossal kivizsgáltatni, hátha egészségi problémával állunk szemben. A túlzott nyávogás a macska vesebetegség, vagy pajzsmirigy túlműködésének jele is lehet.

 

4. A macska öregszik 

Az időskor nemcsak az ember életére van hatással, de a macskák is nehezen élik meg sok esetben. Az életkor előrehaladtával lehetséges, hogy a macskát a kognitív diszfunkció veszélye fenyegeti, ami egy, idősebb macskákat érintő állapot, és amit az agyban lezajló progresszív, degeneratív folyamatok okoznak. Jellemzője a viselkedés változása, viselkedési zavarok, amit a kognitív képességek fokozatos csökkenése és a tanult viselkedésminták eltűnése jelez. A tünetek egyébként hasonlóak, mint az embernél az Alzheimer-kór tünetei. Fontos a pontos diagnózis, hogy ki tudjuk zárni az egyéb viselkedési problémákat. Kutatások igazolják, hogy a macskák 28%-a érintett 11-14 éves korban, míg 15 év felett 50%, tehát nagyobb veszélynek vannak kitéve az idősebb macskák.

A nyávogást ez az állapot is okozhatja. S ebben az esetben mindenképpen állatorvost kell felkeresni.

 

5. A macska társat hív

Ezt a fajta „nyávogást” nemcsak a macskatulajdonosok, de a szomszédok, vagy a környéken élők is megtapasztalják, mivel rendkívül hangos. Amikor a macska a párját hívja, az nagy zajjal jár, mint ahogy a későbbi párosodás is. Erre egyedül csak az ivartalanítás lehet megoldás, amivel egyébként kiküszöbölhető a nem várt macskaterhesség okozta stressz is.



 

Hogyan kezelhetjük ezt a helyzetet?

Itt van néhány tipp, hogyan kezelhetjük ezt az idegesítő helyzetet:

  • Napközben elégítsd ki a macska szükségleteit. Akkor ugyanis, amikor semmi problémát nem tapasztalunk, de zavar a nyávogás, megoldás lehet, ha sokat játszunk vele nappal, tehát lefárasztjuk, így az éjszaka nagyobb részét valószínűleg alvással fogja tölteni. Adj neki interaktív játékokat, amikkel le tudja foglalni magát, így nem tőled várja el az egész napos szórakoztatást. Érdemes lehet éjszaka a hálószobából is kizárni, és egy másik szobában elég játékkal otthagyni.
  • Ne figyelj minden követelőzésére. A macskák hajlamosak egyfajta diktátor-szerepet betölteni, amelynek során az embert a szolgálójuknak tekintik. De ha a követeléseire játékkal, szidással, nyugtatással, vagy túlzott szeretettel reagálsz, ez csak ösztönzi majd őt, hogy továbbra is így viselkedjen. Ezért érdemes figyelmen kívül hagyni a macskát, mert bár először ez idegesíteni fogja, de később megbékél a helyzettel, és csökkenti majd a figyelemért folytatott követelőzését.
  • Sötétítsd be a szobát, ahol a macska tartózkodik éjszaka! Ez különösen akkor fontos, ha szeret kinézni az ablakon, mert így észreveszi, hogy a szomszéd macskák kint járkálnak, és neki is kedve támad kimenni, hiszen ez felkelti az érdeklődését.
  • Szakemberek szerint az ivartalanítás is jó ötlet, mivel az ilyen macska nem akar pár után koslatni az éjszaka folyamán. Tehát így elkerülhető a nőstény éjszakai nyávogása, és a hím nőstények utáni vágya, amelynek során el akarja hagyni a házat.




Mi van akkor, ha semmi nem használ?

Érdemes felkeresni egy szakképzett állatviselkedéssel foglalkozó személyt, vagy akár az állatorvost, ha úgy ítéljük meg, hogy ez az éjszakai viselkedés nem megfelelő, és felnőttkorban sem növi ki. Ugyanis felmerülhet a kérdés, hogy vajon egy macska, akinek mindene megvan, jól táplált, gondoskodnak róla, miért érzi szükségét annak, hogy további zsákmány után kutasson? Az is gyanúra adhat okot, ha egy kiscica fiatalabb korában kevésbé volt aktív, később viszont éjszakai bagollyá válik. A rendellenes viselkedés fenyegeti a macska biztonságát, hiszen akár zavart tudatállapotot is okozhat, ezért az ilyen viselkedést ne hagyjuk figyelmen kívül, hanem beszéljünk róla egy szakemberrel. Ráadásul egy hozzáértő személytől tanácsot is kérhetünk, hogyan tudjuk csökkenteni macskánk éjszakai nyávogását.

 

 

Forrás:

rd.com

wikipedia

tanulmány: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Képek: pixabay.com

Tetszett a cikk?

 

CirmosVilága cikkek

További cikkek »

 

....