TOP 20 legnépszerűbb macskafajta, 1. rész
Nem hiszem, hogy van olyan ember a világon, aki nem szereti a macskákat. Hiszen mind egytől egyig imádni való, és szórakoztató lények, akiket öröm nézni. Ráadásul a macskák hű társak, megbízható barátok, és gyorsan családtaggá válnak az életünkben. Az is igaz, hogy legtöbbjük eléggé lusta, hiszen életük hetven százalékát alvással töltik, mégis szeretjük őket, különösen akkor, ha valami vicces csacsiságot csinálnak. A macskák szerelmesei nem foglalkoznak annyira a fajtával, akkor is imádják négylábú kedvencüket, ha nincs fent ezen a listán. A húszas lista –, amely állatorvosi klinikák, örökbefogadási-, nyilvántartási adatok és információk alapján készült – a 2023-as, legfrissebb eredményeket mutatja. Egyszer már írtam a TOP 10-ről ITT és ITT, ebben a sorozatban kicsit kibővítem az eddigi ismereteimet.
Mai írásomban a húszból öt macskával fogunk megismerkedni, és így lesz az elkövetkező napokban, amíg a végére nem érünk.
A te macskád a legnépszerűbbek között van?
TOP 20 legnépszerűbb macskafajta, 1. rész
1. Perzsa macska
A fajta Perzsiából (a mai Iránból) származik, de a török angórával és a brit hosszúszőrűvel való keresztezése miatt a pontos származása tisztázatlan. A perzsa macskafajtának nagyon régi története van, hiszen a 17. század óta a civilizáció középpontjában áll, Európában való megjelenése Pietro Della Valle itáliai utazóhoz köthető. Angliában az 1800-as évek végén, a Harrison Weir által lefektetett fajtastandardok alapján értékelték a perzsa macskákat, és az 1900-as évek elejére minden tenyésztői egyesület elfogadta a fajtát. Érdekességként megjegyzem, hogy a 19. század végéig a törökországi, afganisztáni és perzsa hosszúszőrű macskák tenyésztését az ázsiai macskák közé sorolták, és általában együtt is tenyésztették velük. Karakteres és kedves, egyedi megjelenésének köszönhetően a világ legnépszerűbb macskafajtái közé tartozik.
A fajta egyedei többnyire nyugodt természetű, visszahúzódó, önállóságra törekvő állatok. Így bármelyik család könnyen fel tudja nevelni, ahol a környezet is nyugodt. Főként a szemével kommunikál és nem a hangjával, tehát ritkán nyávog. A perzsa macska nem igényel nagy odafigyelést, inkább gyengéd és gondoskodó törődésre van szüksége.
Nem gyerekbarát, és nem is kedves azokkal a gyerekekkel, akik rángatják, és kényszerítik arra, hogy bármit is megcsináljon. Ezt egyáltalán nem szereti. A vendégekkel sem igazán barátságos, de megfelelő bánásmóddal nem lesz problémája velük és a kedves gyerekekkel.
A perzsa macska átlagos élettartama 10-15 év.
2. Maine Coon
A Maine Coon a legnagyobb macskafajták közé tartozik, és egyben az egyik legnépszerűbb macskafajta a világon. Jellegzetes óriási méretéről, bolyhos sörényéről és farkáról ismert. A 19. század elejéig nagyon népszerű tanyasi macska volt. Eredete még ma is rejtély, ezért számos elmélet és mítosz kering erről a gigantikus macskafajtáról: a genetikai képtelenségnek számító macska-mosómedve kereszteződésétől kezdve, Marie Antoinette cicájának kalandos utazásával bezárólag. Ezzel szemben őseik egyrészt a vikingekkel érkezett norvég erdei macskák lehettek, másrészt az Amerikába érkező európai tengerészek által a hajókon utaztatott hosszúszőrű macskák, amelyek képesek voltak elviselni a zord körülményeket. Neve az USA egyik állama (Maine), és a raccoon (mosómedve) szó összetételéből ered, mivel korábban tévesen úgy gondolták, hogy ezek a macskák a mosómedvéktől származnak. Létezik egy történet is ezzel kapcsolatban: Az egyik Maine állambeli farmer felesége, miközben macskáját figyelte, így kiáltott fel: „Nézd ezt a macskát, úgy néz ki, mint egy mosómedve!" Mivel a mosómedve angolul „racoon” és mivel Maine államban történt ez az eset, így nyilvánvaló, miért lett a macska fajtájának neve: Maine Coon. Persze, ha hiszünk az ilyen történetekben.
A Maine Coon egy barátságos macskafajta, nagyon ember-orientált, viszont ez nem jelenti azt, hogy túlságosan emberfüggő lenne. Nem zaklat folyamatosan a figyelmével, meglehetősen toleráns, ami azt jelenti, hogy örül, ha a gazdi játszik vele, de az sem zavarja, ha nem. Szeret megvizsgálni mindennemű tevékenységet, amibe csak belefogunk, és segíteni nekünk a maga módján. Ha van kutya a háznál, azzal is jól kijön.
Szép és különleges megjelenése mellett kiváló egérfogó, és egyben okos macskafajta is.
A Maine Coon átlagos élettartama 9-15 év.
3. Ragdoll
A ragdollt úgyis nevezik, „rongybaba” macska, és meglehetősen fiatal faj a többi macskafajtához képest.
Az Amerikai Egyesült Államokból származó fajtát az 1960-as évek elején Ann Baker tenyésztette ki, a kaliforniai Riverside-ban. A ragdoll egy perzsa nőstény és egy burma keresztezéséből jött létre, de ezenkívül nem sokat tudni róla. Az egyetlen macskát, akit a ragdoll faj létrejötte kapcsán emlegetnek, Josephine-nek hívták, de ezt a perzsa nőstény macskát a vemhessége alatt elütötte egy autó. Ám ő túlélte a balesetet, viszont a viselkedése megváltozott, szelíd és gyengéd lett. Kölykei is örökölték tőle ezt a temperamentumot, és a tenyésztőjük megpróbálta ezeket a természeti jegyeket továbbörökíteni a fajtában, ám a külső környezeti hatásra bekövetkező tulajdonságváltozást nem lehet örökíteni. Az persze lehetséges, hogy egy baleset következtében valóban megváltozott Josephine jelleme, de ez nem játszott szerepet abban, hogy a kölykei is barátságos, jámbor cicák lettek.
A ragdoll az egyik legbarátságosabb macskafajta, nagyon könnyű elnyerni a bizalmát, oda kell rá figyelni, nehogy elszökjön, vagy elmenjen idegenekkel, mivel emberbarátságáról is ismert. Igényli az ember közelségét, társaságkedvelő, ragaszkodik a gazdikhoz, és a családokhoz, amikor a gazdija hazaér, akkor köszönti, de mindenki mást is üdvözöl. Ha felveszed őt, akkor egyszerűen a karodba simul. Szereti az ölelést, és ha vakargatod a hátát. Kisgyerekekkel is nagyon jól kijön. De ami a legérdekesebb: a kutyákkal is, így egyáltalán nem kell aggódni, hogy ragdoll és kutya is van a házban.
Ráadásul a ragdoll gyorsan tanul, szereti, ha dicsérjük, és ez motiválja abban, hogy még gyorsabban megtanulja a trükköket, feladatokat.
A ragdoll átlagos élettartama 12-17 év.
4. Sziámi
A sziámi egy kedvelt, a Távol-Keletről származó macskafajta. Nevét Sziámról, a mai Thaiföldről kapta. Az első példányt Peter Simon Pallas német természettudós írta le 1794-es, Kaszpi-tengeri expedícióján. Az első példányok az 1870–1880-as években kerültek Angliába. A történetírók szerint Sir Owen Gould, az V. Ráma sziámi király udvarába delegált brit nagykövet figyelt fel rájuk 1884-ben. Két csokoládészínű példányt (egy Pho és egy Mia nevű cicát) hazavitt Angliába, és egyikük egy leszármazottja az 1888-as londoni macskakiállításon a Crystal Palace-ban elnyerte "A legszebb macska" címet. Különleges színeivel és alkatával nagy feltűnést keltett a 19. századi Angliában. A szakértők sem tudnak megegyezni abban, hogy a sziámi macska mutáció eredménye-e vagy a nyugat–afrikai aranymacska leszármazottja. Tartása kezdetekben a gazdagok kiváltsága volt, egzotikumként kezelték és nagyon elkényeztették őket. Az első fajtát hivatalosan 1900-ban jegyezték be.
Különlegessége, hogy a kölykök teljesen fehéren jönnek a világra, és jellemző színeik csak később jelennek meg: először a füleiken, majd a pofán, a farkon, a lábakon és a hímeknél a herezacskón. Ezt a típusú mintázatot colorpointnak nevezzük. A nőstények 8-9 hónapos korukra, a kandúrok már 7 hónaposan elérik a nemi érettséget.
Hangos, sokat nyávog. Reszelős hangjukon közlik, hogy mi a vágyuk, és elvárják tőlünk, hogy ugorjunk a hívásra. Szereti a kényeztetést, a simogatást, szeret a figyelem középpontjában állni, és igényli a játékot a gazdival, ezért nem ő a megfelelő társ, ha nincs időnk rá. Intelligens, könnyen pórázra szoktatható.
A sziámi átlagos élettartama 15-20 év.
5. Brit rövidszőrű macska
A brit rövidszőrű a hagyományos brit macska kitenyésztett fajtája. Legnépszerűbb színváltozata a kék, melynek enyhe kékesszürke szőrzetéhez rézsárga szemek társulnak. Ezenkívül rengeteg, több száz színváltozat létezik, népszerűek a cirmos, márványos, krém és lila színű macskák is.
A brit rövidszőrű máig a történelem egyik legkorábban megjelent fajtája, ősei valószínűleg brit tanyasi macskák voltak Nagy-Britanniában, melyek az ott honos vadmacska és a rómaiak által az első században behozott macskák keveréke. A szigetországban jelenleg is hatalmas népszerűségnek örvend.
A brit rövidszőrűek története egészen az első századig nyúlik vissza, így ez az egyik legkorábban felismert macskafajta. A történet szerint a macskák erdőben élő vadmacskák voltak, akik keveredtek az európai populációval. A macskák természetes elszigeteltsége miatt lassan kifejlődött a ma is ismert, zömök testalkatú, dús bundájú, kerek pofájú fajta. A történelmi feljegyzések és a művészeti alkotások alapján bizonyos, hogy a mai macska lényegében változatlan a kezdeti típusú ősétől.
A fajta kitenyésztése valóban a 19. században kezdődött, nagy hangsúlyt fektetve az egyébként szokatlan kékesszürke színű cicák tenyésztésére. Egyes források szerint egy brit művész és úttörő tenyésztő, Harrison Weir koncepciója alapján kezdődött a fajta egységesítése, mások szerint egy egész csoport vett részt a kutatásokban. Weir 1871-ben, a londoni kristálypalotában bemutatott show keretein belül mutatta be a brit rövidszőrűt.
A háború után, a fajta fenntartása érdekében a brit rövidszőrűt keresztezték harmadik generációs perzsa macskákkal, valamint francia karthauziakkal is, majd mikor már nem fenyegette kihalás ezen fajtákat, a tenyésztők újra a fajtisztaság létrehozására törekedtek. Az 1970-es években ismerték el újra a brit rövidszőrű tiszta vérvonalát.
Tulajdonképpen egy békés, de észrevehetően méltóságteljes macska, olyan érzésünk lesz a láttán, mintha egy hölggyel, vagy úrral élnénk együtt. Kiscicaként meglehetősen energikus, felnőtt korára már nem olyan aktív és játékos, de édes természetű, nagyon ragaszkodik a gazdájához. Más háziállatokkal és gyerekekkel is nagyszerűen kijön, remekül bírja a nyúzást, dögönyözést, de azt nem szereti, ha cipelik. Nem nyüszít megállás nélkül, ha két másodpercig nem foglalkozunk vele. Benti cicának ajánlott, ápolása egyszerű, nem szükséges rá sok időt fordítani. Viszont elhízásra nagymértékben hajlamos, ezért ügyelni kell kedvencünk diétájára.
A brit rövidszőrű átlagos élettartama 12-17 év.
Forrás:
galmaru.com
freeaddon.com
wikipedia
Felső kép: pixabay / Blue Heaven
CirmosVilága cikkek