Tudtad-e, hogy…
Ha van macskád, valószínűleg sosem unatkozol. Legalábbis a macskád gondoskodik erről úgy, hogy ütöget, ugrál rajtad, bóklászik körülötted, dorombol, üldöz egy kis figyelemért. Ezt a figyelmet a Cirmos Világa oldalon rendszeresen megadom nekik, hiszen újabb és újabb érdekes tényekkel és történetekkel látom el kedves Olvasóimat.
Most összeszedtem 21 olyan tényt, amit nem árt tudni róluk.
1. A macskák néha csak azért ásítanak, hogy elkerüljenek egy másik állattal történő összecsapást, civakodást. Ez a módszerük, amivel azt üzenik: „mindegy, nem éri meg az időmet”. A macskák olyan kis pimaszok...
2. A macskáknak kötelező húst adni, nem szoktathatjuk rá őket a teljes vegán, vagy a vegetáriánus étrendre. Nem élnek sokáig, ha megvonjuk tőlük a húst. Erre különösen a növényi táplálékot folytató gazdáknak kell odafigyelniük.
3. Régen bekerülhetett a világ legkövérebb macskája a Guinness Rekordok Könyvébe, de már nincs ilyen lehetőség. A macskatulajdonosok többsége ugyanis szándékosan túltáplálta a macskáját, hogy elnyerhesse a címet. Ez pedig számtalan egészségügyi problémát okozott az állatnak. Ezért beszüntették ezt a veszélyes rekordot.
4. Az ókori egyiptomiak leborotválták a szemöldöküket, amikor macskáik meghaltak, így gyászolták őket. Addig tartott a gyász időszaka, amíg vissza nem nőtt a szemöldök. A macskákat ugyanis az ókori Egyiptomban imádták, mágikus lényeknek hitték őket.
5. Amikor a macskád lassan pislog rád, akkor valójában azt mondja: „szeretlek”. Amikor a dzsungelben élő macskák lassan pislognak, akkor a bizalmukat fejezik ki. Kutatók szerint a lassú pislogás a szeretet és a bizalom jele.
6. A macskák egy speciális nyávogást fejlesztettek ki, ami hasonlít a csecsemő sírásához. Így könnyebben eljutnak az ember szívéhez, noha az ember általában próbálja figyelmen kívül hagyni ezt a hangot.
7. Japánban van egy vasútállomás, ahol macskákat alkalmaznak állomásfőnökként.
8. Megfigyelted már a macskák járását? Nagyon érdekes módon járnak, és ritka is az állatvilágban, egyedül a tevék és a zsiráfok járnak még így. Először mindkét jobb lábukat mozgatják, majd mindkét bal lábukat.
9. A macskáknak van egy extra szervük. A Jacobson-szerv vagy más néven vomeronazális szerv sok állatban megtalálható járulékos szaglószerv, amely főként a feromonok felismerésére szolgál, amik kémiai információhordozók, egyazon faj egyedei között. Ezért látjuk a macskákat gyakran tátott szájjal, így „ízlelik meg” a levegő részecskéit.
10. A macskák szívesebben isznak folyó vizet, s ez ösztönből fakad. A vadonban élő macskák is kerülik az állóvizet, mert az valószínűleg szennyezett.
11. Több tanulmányból is kiderült, hogy a macskatulajdonosok egészségesebbek, mint a kutyatulajdonosok. Ők ritkábban kapnak szívrohamot, vagy stroke-ot. Állítólag a macskák nyugtató hatása miatt.
12. A túlnépesedés a macskavilágban is veszélyes. Az elvadult macskáknak akár négyhavonta is születhet 3-7 kiscicája. Ezeknek az utcamacskáknak szintén lesznek kiscicáik, és így folytatódik a sor. Ez által pedig rövid idő alatt akár 1000 újabb cica is a világra jöhet. Az ivartalanítás leállíthatja ezt a folyamatot, de ahhoz előbb meg kell találni és el kell kapni a macskákat.
13. A macskák, akárcsak az ember, álmodhatnak. A tudósok szerint valószínűleg a vadászatról álmodnak. A tapasztalatok szerint a macskáknak is lehetnek rémálmaik.
14. A macska orrának lenyomata az emberi ujjlenyomathoz hasonló, mivel nincs két egyforma. A macska orrlenyomat teljesen egyedi.
15. A macskák a napjuk körülbelül 2/3-át alvással töltik. Ez azt jelenti, hogy egy 3 éves macska kb. egy évet volt ébren, a többi idejét végigaludta.
16. A macskák körülbelül 40%-a jobb vagy bal „mancsos”, akárcsak az emberek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hím macskák nagyobb eséllyel bal, míg a nőstények inkább jobb mancsosak lesznek.
17. A macskák nem szeretik, ha az ivóvizük az ételük közelében van. Ez a szokás szintén ösztönös lehet, mivel a vadonban a nagymacskák nem isznak vizet táplálékuk (döglött állatok) közelében, mert az szennyezett lehet. Így tehát a házimacskák is odafigyelnek erre.
18. A macskák néha úgy döntenek, hogy figyelmen kívül hagynak minket. Tanulmányok szerint a macskák meghallják, ha hívjuk őket, de úgy döntenek, hogy nem foglalkoznak vele. Hiszen őket nem arra tenyésztették, hogy engedelmeskedjenek az embernek, és ugorjanak az első hívó szóra, mint a kutyák.
19. Egy házimacska több mint 95%-ban tigrisviselkedést mutat. Vadászik, megjelöli a helyét és verekszik.
20. A macskabajusz nem azért fontos, mert jól mutat a macskán, jól áll neki. SOKKAL TÖBB ennél, valódi célja van. A macska bajsza érzékeli a levegő vibrációit, ami kapóra jön a távolságok felmérésekor vagy a zsákmány üldözésekor. Segít eligazodni a környezetében, a macska észlelheti velük a közeli tárgyakat; elhelyezkedésük, méretük és formájuk anélkül is a tudomására jut, hogy látná vagy megérintené őket.
21. A macskák akkor is hazatalálnak, ha nagyon messzire elmentek. A tudósok nem tudják megfejteni annak okát, hogyan csinálják. Egyesek úgy vélik, hogy érzékelik a Föld mágneses terét, mások azt hiszik, hogy erős érzékszerveiket használják.
Forrás:
boredpanda.com
Képek: pixabay
CirmosVilága cikkek